Tel.:

736 745 449

Email

info@ayurmedica.pl

Ayurveda to sanskrycki termin, gdzie Ayur oznacza życie, a Veda – wiedzę.  Jest to jeden z najstarszych systemów medycznych na świecie, który powstał w Indiach  5 tysięcy lat temu. 

Te pradawne terapie lecznicze praktykowane są do dziś, a przede wszystkim przez mieszkańców południowo-indyjskiego stanu Kerala.  Ajurweda ma dwa najważniejsze przesłania, pierwsze to zachowanie zdrowia poprzez działania profilaktyczne, drugie kiedy pojawi się choroba, celem jest jej wyleczenie.  

Teksty ajurwedyjskie zawierają  dokładne wskazówki jaki styl życia prowadzić, jak się odżywiać, jak zadbać o odpoczynek i regenerację, aby żyć długo i w pełnym zdrowiu.  Człowiek  postrzegany jest holistycznie, jest częścią wszechświata i składa się z tych samych elementów co natura z ognia, ziemi, powietrza, wody i eteru. Tridosza to teoria 3 elementów obecnych w każdym z nas, a są to: Vata (powietrze i eter), Pitta (ogień i woda) oraz Kapha (ziemia i woda).  W momencie poczęcia zyskujemy swoje unikalne połączenie tych elementów, które nosi nazwę Prakriti. W ciągu życia w wyniku zaburzenia własnej harmonii, proporcje tych składników ulegają  zmianie tworząc Vikriti, naszą aktualną kombinację dosz. Może ona  znacznie różnić się od pierwotnego stanu i mieć wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego celem jest zbliżenie się do naszego Prakriti. 

Wszelkie dolegliwości postrzegane są jako zaburzenia dosz w naszym organizmie i kiedy wzrasta Vata, możemy czuć  się osłabieni, skóra staje się matowa, pojawiają się bóle stawów, zaparcia, czy problemy z zasypianiem.  Kiedy zaburzeniu ulega Pitta organizm staje się podatny na stany zapalne, choroby skóry i serca, biegunki oraz alergie. Uczucie ciężkości, ospałość, problemy z oddychaniem i kaszel to objawy, które towarzyszą nam, kiedy dosza Kapha nie jest zbalansowana.  

Wszelkie terapie prowadzące do poprawy ogólnego stanu zdrowia oczyszczają ciało z toksyn oraz wzmacniają odporność organizmu.  Zabiegi oraz masaże odgrywają bardzo ważną rolę w procesie leczenia.  W medycynie ajurwedyjskiej wykorzystuje się zioła, oleje oraz inne składniki , wszystkie pochodzenia naturalnego. Odpowiednie mieszanki lecznicze dobierane są indywidualnie, kierując się niepowtarzalnym  połączeniem dosz jakie każdy z nas posiada. 

Polecane wpisy